
Kun 37 pct. af kommunerne tilbyder typisk en handleplan til alle hjemløse, mens 62 pct. typisk kun tilbyder en handleplan til hjemløse, der bor på forsorgshjem og lignende. Det oplyser kommunerne selv i en spørgeskemaundersøgelse, hvor 95 af landets 98 kommuner har svaret, fremgår det af en rapport fra Ankestyrelsen.
Efter serviceloven skal kommunerne ellers tilbyde at udarbejde en handleplan til borgere med alvorlige sociale problemer, herunder hjemløse borgere hvor eksempelvis fire ud af fem har en psykisk lidelse og/eller et misbrug. Handleplaner skal sikre, at der bliver sat konkrete og målbare mål for, hvordan man kan forbedre den hjemløses levevilkår for eksempel ved at komme ud af misbrug og finde et hjem.
- Men det kræver jo, at kommunen bruger handleplanen og bruger den rigtigt. Jeg forventer, at de kommuner, der ikke lever op til deres pligt om at tilbyde denne hjælp til alle hjemløse, fremover vil lægge en indsats i at gøre det bedre, siger socialminister Mai Mercado (K) i en kommentar.
De fleste vil gerne have en handleplan, når kommunen giver dem tilbuddet. 63 pct. af kommunerne oplever ikke udfordringer med at motivere borgeren til at få en handleplan, men undersøgelsen viser, at kommunerne sætter for ukonkrete mål i handleplanerne, at planerne ofte ikke bliver opdateret, og at de derfor ikke tager udgangspunkt i borgerens aktuelle situation.
- Noget af det, der kan være svært, er at følge tæt med i, hvordan det går for borgeren, som måske aldrig dukker op til møder med kommunen. Her må kommunerne lære af hinanden. Vi ved, at nogle kommuner har gode erfaringer med at sende sagsbehandlere ud på for eksempel forsorgshjemmene, hvor de hjemløse borgere kommer til daglig, siger socialminister Mai Mercado.
mk
Læs eller download Ankestyrelses undersøgelse.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.