dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Budgetterne kom i hus, Britta forblev tavs og en direktør blev fyret

SKET I UGEN: I denne uge rullede sagen mod Britta Nielsen videre, vi ramte skæringsdatoen for de kommunale budgetter 5. november, der blev indgået på rekordtid, og så er der nok en gang direktørnyt.
9. NOV 2019 9.46

Vi ramte 5. november, og alle kommuner nåede i hus med 2020-budgetterne. Skatterne stiger og falder, mens interessen for selvbudgettering nærmer sig nulpunktet.

Ti kommuner satte skatten op, fem satte den ned. Meget lidt ned

Selvbudgettering i styrtdyk, kun fire i år mod 12 sidste år

Sagen mod Britta Nielsen rullede videre ved byretten i København trods forsvarets protester, og retten hørte anklagerens udlægning af tiltaltes raffinerede metoder.

Britta Nielsens feberredning og en forfalsket underskrift

Så kom den store brugerundersøgelse af tilfredsheden med Sundhedsplatformen, og her var der ikke megen støtte til den digitale platform fra specielt lægerne.

Læger fortsat utilfredse med Sundhedsplatformen

Krisen kradser i gågadehandlen mange steder i landet, og nu er der ikke engang penge til de traditionelle julelys, med mindre kommunerne hjælper til.

Kommuner redder gågaders juleudsmykning

Ugens jobskifter både med pension, fyring og ny en mand på en af demokratiets vigtigste poster:

Ny Ombudsmand indstillet

Hørsholm fyrer direktør og chef som del af besparelser

Rudersdal skal have ny kommunaldirektør

Der er også flere kandidater klar frem mod KV21 - blandt andre en ung V-spidskandidat i Odense. 

KV21: To oppositions-spidser på banen: En ny og en prøvet

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/budgetterne-kom-i-hus-britta-forblev-tavs-og

GDPR