
KØBENHAVN: En ny evaluering af pædagoguddannelsen, som Uddannelsesministeriet netop har fået gennemført af Rambøll, viser blandt andet, at det socialpædagogiske fagområde ikke fylder meget i uddannelsen, og at de færdige pædagoger derfor ikke i tilstrækkelig grad føler sig rustet til det socialpædagogiske arbejdsområde.
Socialpædagogernes formand Benny Andersen hæfter sig ved, at både de studerende, underviserne og praktikstederne giver udtryk for et ønske om mere specialisering i uddannelsen:
- Meldingen om, at der er brug for, at vi skærper specialiseringen i uddannelsen sådan at dimittenderne i højere grad er rustet til det socialpædagogiske arbejdsområde, flugter fint med vores egne undersøgelser, siger han.
Ny uddannelse
Socialpædagogernes fagforening gennemførte i 2011 en undersøgelse blandt ledere og mellemledere på socialpædagogiske arbejdspladser, og den peger på behovet for en selvstændig socialpædagogisk uddannelse.
- De selvskadende unge, de hjerneskadede og de misbrugte børn har brug for, at vi her og nu styrker indsatsen. Derfor vil vi anbefale, at ministeren og Folketinget iværksætter en selvstændig socialpædagogisk uddannelse nu, siger Benny Andersen.
Det er i dag ca. en tredjedel af den pædagogiske arbejdsstyrke, der får ansættelse på en socialpædagogisk arbejdsplads.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.