dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ankestyrelsen: Kommuner må ikke melde sig ind i hvad som helst

Kommunerne har ikke lov at deltage i foreninger, som beskæftiger sig med mere, end hvad kommunalfuldmagten tillader, slår Ankestyrelsen fast i en sag rejst af Lemvig og Odsherred kommuner.
4. JUL 2019 11.33

LEMVIG / ODDSHERRED: Efter Ankestyrelsens opfattelse kan Lemvig og Odsherred kommuner ikke deltage i henholdsvis Foreningen Klimatorium og Nationalt Center for Lokale Fødevarer i medfør af kommunalfuldmagtsreglerne.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ankestyrelsen-kommuner-m-ikke-melde-sig-ind-i-hvad-som-helst

GDPR