
En 53-årig mand er blevet anholdt for i forbindelse med fejringen af dronningens regeringsjubilæum på Københavns Rådhus, oplyser vicepolitiinspektør Trine Fisker.
- Han er blevet anholdt for på hjørnet af Vester Voldgade og Rådhuspladsen at have kastet æg på rådhuset, siger Trine Fisker.
Dronningen befandt sig inde på rådhuset, da manden kastede æg.
- Hun har ikke været i nærheden af at blive ramt, fortæller Trine Fisker.
Hun har ingen oplysninger om, hvor mange æg manden i givet fald har kastet, og på nuværende tidspunkt er det heller ikke oplyst, hvad han er sigtet for.
Risikerer bøde
Dronningen ankom til rådhuset omkring klokken 13 efter at være kørt i lukket karet fra sin residens på Amalienborg Slot.
De københavnske gader var fulde af folk, som med lidt held kunne se den vinkende majestæt inde i kareten.
Ifølge Trine Fisker forløb karetturen set ud fra et politimæssigt synspunkt uden problemer - altså lige bortset fra den æggekastende mand ved rådhuset.
Karetturen skulle oprindelig have fundet sted i september, men da dronning Elizabeth II af Storbritannien døde den 8. september, blev festlighederne i Danmark udsat.
Københavns Politi skal nu tage stilling til, hvad den 53-årige skal sigtes for. Det mest nærliggende at gætte på vil være en overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, som straffes med en mindre bøde.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.