
I 2024 havde 379.000 borgere et hjælpemiddel, som var udlånt via de kommunale hjælpemiddeldepoter. Det viser en statistik fra Danmarks Statistik, som i år udgives for anden gang.
6 pct. af samtlige borgere i de 96 kommuner, der er data fra, havde et hjælpemiddel i udlån i 2024.
Ikke uventet stiger andelen af borgere med et hjælpemiddel med alderen. Lidt over 1 pct. af dem under 25 år havde et hjælpemiddel, mens andelen blandt de ældste på 90 år og derover var 78 pct.
Kvinder låner oftere et hjælpemiddel end mænd. 8 pct. af alle kvinder havde et hjælpemiddel i udlån mod 5 pct. af mændene. Kønsforskellen gjaldt stort set alle aldersgrupper, men især i de ældste.
Kommunale forskelle
Ser man på borgere på 80 år og derover, havde 44 pct. lånt et hjælpemiddel. Men der er kommunale forskelle - fra 28 til 56 pct. af de ældste borgere.
Kommunerne med den laveste andel af borgere med et hjælpemiddel i udlån var Læsø, Allerød, Dragør og Gribskov, hvor mellem 28 pct. og 31 pct. af borgerne havde et hjælpemiddel.
Vordingborg, Tønder, Ærø, Glostrup, Skive, Thisted og København havde den højeste andel på mellem 51 pct. og 56 pct.
Forskellen kan være påvirket af køns- og alderssammensætningen i kommunernes befolkning på 80 år og derover og af borgernes generelle sundhedstilstand, understreger statistikerne.
I alt var 2,2 millioner hjælpemidler lånt ud ved årsskiftet.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.