
Hvis landets kommuner bruger markant flere kræfter på at få deres langtidsledige borgere ud af kontanthjælp og ind på arbejdsmarkedet, giver det pote. Det viser de foreløbige erfaringer fra et omfattende beskæftigelsesprojekt, 'Flere skal med', som blev løbet i gang sidste år som et satspuljeprojekt. Det skriver Jysk Fynske Medier.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.