dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

25.000 elever føler sig uden for i skolen

En ny rapport konkluderer, at otte pct. af elever i 4. – 9.-klasse ikke føler sig som en del af fællesskabet
5. SEP 2017 6.20

25.000 elever i 4. – 9.-klasse oplever dagligt, at de er uden for i skolen. De føler sig hverken hjemme i timerne, i frikvartererne eller til festerne. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/25-000-elever-foeler-sig-uden-for-i-skolen

GDPR