
'Røgfri arbejdstid er udtryk for, at de kommunale arbejdsgivere tager vare på deres medarbejdere', mener Kræftens Bekæmpelse. 'Nej, det er noget pjat', mener HK, mens tænketanken Cepos mener, at det er en 'totalitær og umyndiggørende tankegang'. Det skriver BT, efter at 21 kommuner har indført røgfri arbejdstid for deres medarbejdere. I Fredensborg, Struer og Lemvig Kommuner gælder rygeforbuddet også i eget hjem.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.