BRØNDERSLEV: Borgere tilknyttet jobcentret i Brønderslev i fx et rehabiliteringsforløb kan fremover få lidt nemmere ved at holde en sund livsstil, for det kan være svært at finde råd og overskud til at dyrke motion, hvis man er uden for arbejdsmarkedet. Derfor skal det være billigere at være tilknyttet en idrætsforening, skriver Nordjyske.
Sundhedscenter, Jobcenter, Ungecenter og Fritid og Kultur er sammen med en række idrætsforeninger ved at udvikle en række idrætsforeningstilbud, der kan modtage, inkludere og fastholde de nye ikke-idrætsvante målgrupper.
- Jeg tror på, at vores foreningsliv kan være en stærk samarbejdspartner, når det handler om at få for eksempel unge ud på arbejdsmarkedet. Dels giver motionen jo sundere borgere. Dels giver det selvtillid og et netværk. Og er man først blevet vant til at passe sin idrætsaktivitet, så bliver det nok også lettere at passe et arbejde, siger borgmester Mikael Klitgaard (V) til avisen.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.