Betjente leder efter våben og narko i Holbæk
Grønne områder ved en bebyggelse i Holbæk gennemsøges torsdag af politiet, som leder efter våben og narkotika.
Behovet for aktionen er blevet aktualiseret af et drabsforsøg i sidste uge, hvor en 23-årig mand blev ramt af skud i ryggen, forklarer Midt- og Vestsjællands Politi i en pressemeddelelse.
Det er fællesarealer og grønne områder ved Ladegårdsparken, som politifolk med hunde er rykket ud til.
Ofte gemmer kriminelle deres våben på offentlige steder, så de hurtigt kan få fat i dem, hvis en konflikt eskalerer.
Politiet har også erfaring for, at narkotika nogle gange gemmes ude i det fri, oplyser politikommissær Michael Andreassen.
- For at fjerne flest mulig våben og gerne også finde nogle af deres narkodepoter, så gennemgår vi torsdag området grundigt ved hjælp af politihunde, siger politikommissæren i pressemeddelelsen.
Skyderiet foregik i Apotekerhaven tirsdag aften i sidste uge. I forlængelse af sagen har politiet sigtet to mistænkte.
Desuden er der indført en såkaldt visitationszone i en nærmere bestemt geografisk område.
Det betyder, at de normale regler i retsplejeloven er sat ud af kraft. Politifolk behøver ikke have en begrundet mistanke, hvis de i området træffer en person, som de ønsker at visitere for våben.
I sagen om skyderiet opstod der i øvrigt tumult i forbindelse med et retsmøde. Der blev kastet med stole mellem de fremmødte, har det regionale medie sn.dk rapporteret.
/ritzau/



















