
ROSKILDE: De fem vikingeskibe på Vikingeskibsmuseet i Roskilde skal flyttes til en mere sikker havn. Museet har modtaget donationer på 135 mio. kr,., der skal bruges til at opføre en ny udstillingsbygning til skibene, oplyser museumsdirektør Tinna Damgård-Sørensen.
For direktøren er det en "kæmpe lettelse", at arbejdet med et nyt hjemsted for vikingeskibene bliver sat i gang. Det har været et tilbagevendende problem for museet at holde forøget vandstand og stormflod for døren i den nuværende bygning, der ligger ud til Roskilde Fjord.
- Hvert eneste år, når risikoen for stormflod sætter ind, går vi med skuldrene op over ørerne og er ekstremt bekymrende for, om der skal komme en stormflod og gøre skade på skibene, siger Tinna Damgård-Sørensen.
Ifølge museumsdirektøren har stormflod allerede lavet skade på skibenes nuværende bygning. Og det har betydet, at der hvert efterår bliver sat en plade op på bygningens facader for at sikre skibene.
- Det er langt fra en optimal løsning, og det ødelægger oplevelsen at se skibene op ad en plade i stedet for fjorden, siger Tinna Damgård-Sørensen.
Ud over en udstillingsbygning vil museet også opføre en velkomstbygning, der skal tage imod museumsgæsterne. Desuden vil museet arbejde på flere digitale løsninger, der skal formidle detaljer om de 1000 år gamle vikingeskibe.
Foruden donationerne har Vikingeskibsmuseet modtaget en finanslovbevilling på 150 mio. kr. samt 25 mio. kr. fra Roskilde Kommune. Den nye udstillingsbygning og velkomstbygning ventes færdig i 2027. Først skal en arkitektkonkurrence finde sted, inden det endelige projekt bliver udpeget, og byggeriet kan gå i gang.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.