Det vækker vrede hos Venstre, at Margrethe Vestager (R) nu forhandler om en ny udligningsreform med Enhedslisten, efter at regeringen ikke kunne nå til enighed med Venstre, De Konservative og Dansk Folkeparti.
Venstre mener, at Vestager bryder Christiansborgs uskrevne regler og ændrer et forlig uden at have forligspartierne med. Normalt er skikken, at man i sådanne situationer først ændrer reglerne efter et folketingsvalg.
- Det stiller Vestager i et troværdighedsmæssigt svært lys, når man pludselig finder ud af, at man ikke kan lave et bredt forlig inden for forligskredsen, og så går over til nogle andre og laver aftaler med dem. Det er utrolig dårlig stil, og det er ikke godt for den troværdighed, man skal have som minister, siger Venstres kommunalordfører, Jacob Jensen, til Politiken.
lcl/krn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.