AALBORG: I månedsvis har eksperter undersøgt og analyseret Limfjordstunnelen og dens kurs længere og længere ned under vandet. Nu ligger årsagen endelig klar - tunnelen synker, fordi den i den nordlige ende ligger på en godt 20 meter høj sandpude, som ikke er lavet stabilt nok, fortæller chefkonsulent hos vejdirektoratet, Niels Christian Skov Nielsen, til DR Nordjylland.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.