dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tre år senere: Store turismeprojekter er ikke realiseret

Ingen af de 10 projekter, som regeringen i 2015 åbnede op for i kystnære områder, er blevet bygget endnu

I oktober 2015 blev de slået stort op som mulige turistmagneter, der kunne sparke liv i økonomien i tyndt befolkede områder af Danmark. Men tre år senere er der endnu ikke bygget nogen af de 10 turismeprojekter i kystnære områder, der dengang fik grønt lys og dispensation fra strandlinjebeskyttelsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tre-r-senere-store-turismeprojekter-er-ikke-realiseret

GDPR