BILLUND: Et nyt projekt i Billund skal undersøge, hvorfor piger ikke i højere grad vælger en erhvervsuddannelse, oplyser kommunen. Det er Ungeafdelingen, der er tovholder på projekt "Flere piger i Erhvervsuddannelse", der løber fra september til marts næste år.
- Vi vil gerne blive klogere på, hvad der afholder piger fra at vælge en teknisk uddannelse, og hvad der skal til for at vække pigernes nysgerrighed, siger projektleder Stine Ofelia Kildevang.
En af aktiviteterne bliver en "Pigecamp", der skal holdes på Syddansk Erhvervsskole i Grindsted med 40-50 piger fra 6. klasse på tre skoler, der får lov at prøve kræfter med skolens fire værksteder: auto, el, tømrer og smed. Projektet finansieres af Netværksforum i Billund Kommune - en del af det i samarbejde med Boss Ladies - en organisation, der netop arbejder på at få flere piger i erhvervsuddannelse.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.