KØBENHAVN: Hidtil har loven foreskrevet, at den første jobsamtale skulle afholdes inden tre måneder, men med den nye beskæftigelsesaftale sigtes der mod at forkorte denne periode til en uge.
- Vi giver både jobsamtale fra dag et og fremrykker aktivering, så man bliver aktiveret fra uge et. Når man henvender sig for at få kontanthjælp, så får man i samme øjeblik første dato for sin jobsamtale, siger Anna Mee Allerslev (R), som er borgmester for beskæftigelses- og integrationsforvaltningen i København Kommune til Politiken. Kampen om at få flere akademikere og ufaglærte i arbejde i København har netop fået en saltvandsindsprøjtning.
Alle partier på Københavns Rådhus har netop skrevet under på 'Beskæftigelsesaftale 2012', der skal bekæmpe hovedstadens overledighed blandt to grupper – akademikere og ufaglærte.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.