Det er de færreste skolecomputere, der er udstyret med internetfiltre, viser en rundringning, som Politiken Research har lavet til landets fem største kommuner.
Ingen steder er det påkrævet på skolerne at have et filter. Og i København og i Aarhus har ikke en eneste af de over 100 folkeskoler et filter, der skærmer eleverne fra at se porno og vold på nettet. Et faktum, som eleverne risikerer at tage skade af, lyder advarslen fra to psykologer.
Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) afviser filtrene.
- Selvfølgelig skal børn ikke udsættes for porno, og hvis det sker, skal der tages hånd om det på skolerne. Men jeg vil ikke sige, at filtre skal være et krav. Det er op til skolebestyrelserne, siger hun til Politiken.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.