dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

SF i Nordborg kræver afstemning

Byrådspolitiker kalder reformproces for voldtægt på demokratiet. Har stemmeseddel klar til vejledende folkeafstemning om sammenlægning
1. MAR 2004 11.08
Nordborg Kommune skal spørge borgerne om deres holdninger til en kommunesammenlægning. Ellers bliver kommunen tacklet ud af banen af regeringen. Det mener byrådspolitiker Jørgen Jørgensen (SF), som nu har sendt en færdig stemmeseddel til godkendelse i byrådet.

- Jeg medgiver at den endelige opgavefordeling måske endnu ikke er på plads, men det mener jeg ikke er afgørende. Det afgørende er at komme på banen før vi, lokalpolitikkere som borgere, er blevet taklet ud af banen af regeringen. Det vi hidtil har oplevet kan jeg kun betegne som voldtægt på demokratiet. Og har regeringen ikke lige skærpet straffen for voldtægt? skriver Jørgen Jørgensen i et åbent brev til borgmester Jan Prokopek (V), Nordborg Kommune.

- Når politikere offentligt kan sige at folkeafstemninger er et problem, føler jeg mig voldsomt provokeret. Er det ikke kun i diktaturer, at folkeafstemninger er et problem. Hvornår er folkeafstemninger blevet et problem for demokratiet? tilføjer han.

SF vil have afstemningen afholdt 10. juni, samtidig med valget til Europaparlamentet. SF vil spørge borgerne, om Nordborg Kommune skal forblive en selvstændig kommune, søge sammen med kun Augustenborg og Sydals, eller arbejde for dannelsen af en storkommune bestående af de 7 Alssund kommuner.
lg

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sf-i-nordborg-kraever-afstemning

GDPR