dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

S, SF, R, og EL i Ringsted indgår i valgforbund

Trods dårlig stemning mellem især personer fra to af partierne vil alle undgå stemmespild ved KV25.
31. OKT 2024 14.00

RINGSTED: De fire partier Socialdemokratiet, SF, De Radikale og Enhedslisten har indgået aftale om valgteknisk samarbejde i forbindelse med KV 2025, oplyser partierne - bl.a. SF via et Facebookopslag.

Her fremgår det, at samarbejdet sker for at undgå stemmespild, og at det ikke hindrer, at de enkelte partier er frit stillet efter valghandlingens afslutning, og at aftalen udelukkende er indgået "for at sikre, at eventuelle overskydende stemmer, bliver fordelt mellem de partier, der deler fælles interesser."

Sjællandske Nyheder skriver, at der ellers er en konflikt mellem Enhedslistens Mona Musse og Socialdemokratiets Sine Reffstrup, men ifølge Enhedslistens kontaktperson Tommy Johannesen, er det kun i byrådet, at der er udfordringer mellem partierne. Han tilføjer, at man i baglandet ærgrer sig over konflikten.

Som tidligere omtalt bakkede Mona Musse op om en politianmeldelse af Sine Reffstrup, da denne filmede byrådsmedlemmet Claus Bedemann (NB) under en festival med fri bar i VIP-området til byrådsmedlemmer. Også Mona Musse var på filmoptagelsen.

En traditionsrig julefrokost for byrådsmedlemmerne og deres ægtefæller er nu blevet aflyst på grund af dårlig stemning. Der er simpelthen for få, der vil deltage, erfarer Sjællandske Nyheder.

Ifølge mediet er der også skabt et teknisk valgforbund mellem de syv borgerlige partier i byrådet: De Konservative, Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne, Moderaterne, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige og Kristendemokraterne.

cwa

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/s-sf-r-og-el-i-ringsted-indgaar-i-valgforbund

GDPR