dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Rekordår for aldersdiskrimination

Staten er den store synder og har tabt 1.8 mio kr. i godtgørelse på et halvt år

2012 tegner til at blive nyt trist rekordår for aldersdiskrimination. I de første seks måneder af 2012 har nævnet afgjort 32 sager.

Staten er den store synder. Selvom kun ca. hver tredje beskæftigede i Danmark er ansat i det offentlige, er halvdelen af de 32 sager om afskedigelse og ansættelser i det offentlige.

Klagerne vandt de ni af sagerne og på det halve år er Staten blevet sat til at betale over 1,8 mio. kr. i godtgørelser for aldersdiskrimination.

- Det er grotesk og dybt forkasteligt, at der så mange eksempler på, at ældre bliver udsat for diskrimination, og det er en skærpende omstændighed at Staten står for så stor en andel, siger Olav Selbo, chefkonsulent i Ældresagen, til Avisen.dk.

lcl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/rekordaar-for-aldersdiskrimination

GDPR