KØBENHAVN: Fire fyrede chefer fra Skat København har Ligebehandlingsnævnets ord for, at de har været udsat for aldersdiskrimination.
De er bare fire ud af de mindst 18 sager om aldersdiskrimination, som Skat har været involveret i de sidste fem år.
Men deres godtgørelse på en million har de ikke set noget til, selvom afgørelsen faldt i maj.
Skat er nemlig ikke enig i afgørelsen fra Ligebehandlingsnævnet og nægter at betale de 250.000 kr., de hver har fået tilkendt. Så nu ender sagen i Byretten, skriver Avisen.dk.
- Det er jo helt absurd og ikke til at forstå, at det offentlige ikke vil følge en afgørelse fra et offentligt nævn. Den sag er jo efterhånden så speget, at den er velegnet til en opgave på jura på universitetet, siger forbundsformand for Told- og Skatteforbundet, Jørn Rise.
Told- og Skatteforbundet repræsenterer de fire fyre chefer.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.