EU-midler, der ellers skal skabe vækst og udvikling i hele landet, risikerer i stedet at samle støv. Sådan lyder advarslen fra Danske Regioner, hvis Folketinget vælger at følge anbefalingerne fra erhvervsminister Brian Mikkelsens (K) såkaldte forenklingsudvalg.
Udvalget lægger op til en centralisering af erhvervsstøtten og vil lukke landets seks regionale vækstfora og lokale erhvervscentre. De bør i stedet erstattes af en National Erhvervsfremmebestyrelse og fem centrale erhvervshuse.
Men dermed bliver vejen fra virksomhederne i landets udkanter alt for lang, har både Danske Regioner og flere store virksomheder peget på. Og større statsstyring får ikke millionerne fra EU's strukturfonde hurtigere ud at arbejde, påpeger Danske Regioners formand, Stephanie Lose (V).
Danmark modtager i 2014-2020 knap tre mia. kr. fra strukturfondene.
Regionerne har givet tilsagn om 53 pct. af midlerne, mens det kun gælder 39 pct. af de penge, der skal gennem den statslige Erhvervsstyrelse, viser en opgørelse fra Danske Regioner.
- Når staten er dårlig til at få udbetalt sine midler til gavn for vækst og udvikling i hele landet, så er det, fordi de ikke er tæt på de regionale partnerskaber, som kan udløse EU-midlerne. Derfor er det ikke en god idé at centralisere alle midler til regional udvikling yderligere, siger hun med henvisning til store forskelle i udfordringer i hver enkelt region. Skal det besluttes ét centralt sted, hvad der er rigtigst for Syddanmark og for Nordjylland, så bliver det dårligere og 'one size fits all', siger Stephanie Lose.
Hun peger på, at Danfoss og Grundfos og turismegiganter som Legoland og Lalandia også har opfordret politikerne til at tænke sig grundigt om, før de centraliserer erhvervsstøtten.
Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) ser ikke nogen risiko for, at EU-midler kommer til at samle støv, hvis systemet omlægges:
- Jeg deler ikke Danske Regioners bekymring for, at vi med et mere effektivt og fokuseret erhvervsfremmesystem ikke får brugt EU-strukturfondsmidler til gavn for vækst og udvikling i hele Danmark. I forrige EU-strukturfondsperiode hjemtog vi alle midlerne - både dem, regionerne indstiller og midlerne i den nationale pulje. Det vil vi også lykkes med i denne strukturfondsperiode, siger han i en skriftlig kommentar.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.