
RANDERS: Folkeskolen Rismølleskolen i Randers Kommune sender alle elever hjem på tirsdag i næste uge for at afholde et krisemøde. Det skriver flere medier.
Ifølge TV2 Østjylland og B.T skyldes krisemødet de mange skandaler, som har ramt skolen de seneste år. Derfor har skolen bedt forældrene til de cirka 500 elever at holde dem hjemme.
Sidste måned fik skolen et strakspåbud fra Arbejdstilsynet, fordi lærerne på 9. årgang er udsat for psykisk vold fra elever. Både Randers Kommune og skolen har siden udført en handlingsplan for at rette op på de noget voldsomme forhold. Her er løsningen blandt andet at opnummere ledelsen med en ekstra medarbejder og lave to-lærerordning på skolens 9. årgang.
Skolen har dog flere gange i år fået dårlig opmærksomhed. I maj blev syv elever bortvist for at have lavet en såkaldt 'dødsliste' til deres sidste skoledag, og i april glemte en lærer at slukke for lyden på sin computer, efter vedkommende havde undervist online. Det resulterede i, at en 8. klasse på skolen ufrivilligt kunne høre deres lærer dyrke samleje.
Ifølge Randers Lærerforenings formand, Leif Plaugborg, afholdes krisemødet for at lærerne på skolen finder en ny måde at arbejde sammen på.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.