
Den alarmerende pædagogmangel fortsætter med at brede sig i Danmark, og næsten 5.000 gange fra juni til november 2022 lykkedes det ikke at finde en pædagog til en ledig stilling. Det svarer til, at hvert tredje pædagogjob stod ledigt i perioden. Det viser tal fra Bupl, Børne- og Ungdomspædagogernes Landsforbund.
Bupl-formand Elisa Rimpler kalder tallene for "voldsomme" og understreger, at det er ekstremt bekymrende for børnene i landets daginstitutioner. I øjeblikket er under halvdelen af de ansatte i daginstitutioner pædagoger, og situationen ser ud til at blive værre.
Bupl har længe advaret om konsekvenserne af rekrutteringskrisen, og ifølge en rapport vil der mangle 14.000 pædagoger i 2030, hvis der ikke gøres noget. Bupl-formanden opfordrer til at styrke pædagoguddannelsen og forbedre vilkårene og lønnen for pædagogerne.
Rekrutteringspulje på tre milliarder
Regeringen har allerede afsat 3 milliarder til en særlig rekrutteringspulje for velfærdsfagene og lagt op til trepartsforhandlinger i efteråret, men ifølge Elisa Rimpler kan en styrkelse af pædagoguddannelsen ikke vente længere.
Den høje forgæves rekrutteringsrate for pædagogerne er højere end for både sosuer, sygeplejersker og lærere, og det sætter en ny kedelig rekord i forgæves rekrutteringer. Rekrutteringskrisen på pædagogområdet kræver handling nu, hvis vi skal sikre vores børns fremtid.
hss
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.