16. oktober
- Producent- og importprisindeks for varer i september 2017
Producentprisindeks for varer har til formål at belyse udviklingen i danske producenters salgspriser til både det danske marked og til eksport.
Importprisindeks for varer har til formål at belyse udviklingen i danske importørers købspriser.
Prisindeks for indenlandsk vareforsyning har til formål at belyse prisudviklingen på de varer, som tilgår det danske marked, dvs. danske producenters salgspriser til det danske marked og danske importørers købspriser.
17. oktober
- Kriminalitet i 3. kvartal 2017
Kriminalitetsstatistikkerne rummer detaljerede oplysninger om både typen af kriminalitet, ofrene, de dømte og deres domme.
18. oktober
- Arbejdskraftundersøgelsen i 2. kvartal 2017
Arbejdskraftsundersøgelsen er en spørgeskemaundersøgelse, der opgøres efter samme principper som i resten af EU, hvorfor tallene er internationalt sammenlignelige. Befolkningen opdeles i to hovedgrupper, nemlig personer i arbejdsstyrken og personer uden for arbejdsstyrken. Personer i arbejdsstyrken består af to grupper, de beskæftigede samt de arbejdsløse. Øvrige personer kategoriseres uden for arbejdsstyrken.
20. oktober
- Beskæftigelse for lønmodtagere i august 2017
Beskæftigelse for lønmodtagere er en opgørelse af fuldtidsbeskæftigede lønmodtagere baseret på betalte timer. Opgørelsen indeholder hvem der arbejder i danske virksomheder, og hvor mange personer af dem der bor i udlandet. - Detailomsætningsindeks i september 2017
Detailomsætningsindekset belyser udviklingen i en væsentlig del af det private forbrug. Statistikken er primært en konjunkturindikator, der benyttes til vurderinger af den økonomiske situation og udvikling. - EU-harmoniseret forbrugerprisindeks i september 2017
Det harmoniserede forbrugerprisindeks (HICP) viser udviklingen i EU-landenes forbrugerpriser på et sammenligneligt grundlag. HICP anvendes af både Kommissionen og Den Europæiske Centralbank i forbindelse med vækst og stabilitetspagten og udformningen af den monetære politik.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.