dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Over 300 lærere er blevet fyret i årets første fem måneder

309 lærere har fået at vide, at de er afskediget på grund af arbejdsmangel. Tydeligt tegn på, at folkeskolen er økonomisk i knæ, mener Danmarks Lærerforening.
15. JUN 2023 7.25

309 lærere har i løbet af årets første fem måneder fået at vide, at der ikke er råd til at have dem ansat længere. Det viser tal fra Danmarks Lærerforening, der hver måned tæller, hvor mange medlemmer der er blevet varslet fyret på grund af arbejdsmangel og besparelser i kommunerne, skriver Folkeskolen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/over-300-laerere-er-blevet-fyret-i-aarets-foerste-fem-maaneder

GDPR