Byrådet måtte tillægsbevilge i alt knap 50 millioner kroner til indeværende års budget, og ifølge Venstre er der risiko for at blive sat under administration
19. DEC 2007 15.02
Læs også

Borgmester Finn Madsen (S) oplyste på byrådets møde tirsdag, at det nu skal belyses, hvilken effekt budgetoverskridelserne får på budget 2008, oplyser Odsherred Avis.
I den forbindelse advarede Venstre om, at kommunen får negativ likviditet og risikerer at blive sat under administration fra Indenrigsministeriet, hvis økonomien ikke rettes op inden for et halvt år.
I den forbindelse advarede Venstre om, at kommunen får negativ likviditet og risikerer at blive sat under administration fra Indenrigsministeriet, hvis økonomien ikke rettes op inden for et halvt år.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.