KALUNDBORG: Kommunalbestyrelsesmedlem Peer Justesen fra Danmarksdemokraterne i Kalundborg har meldt sig ud af partiet, skriver Sjællandske Nyheder.
- Jeg kan godt bekræfte, at jeg har meldt mig ud af Danmarksdemokraterne i går, siger Peer Justesen til mediet.
Ved KV25 blev Peer Justesen en af to valgte for DD, men partifællen Marie Hansen blev efterfølgende ekskluderet, fordi hun ikke vil bakke op om den kommunale konstituering omkring borgmester Martin Damm (V). Hun blev derefter løsgænger.
Med Peer Justesens beslutning er der således ingen medlemmer af Danmarksdemokraterne tilbage i Kalundborgs kommunalbestyrelse.
Han har tidligere siddet i kommunalbestyrelsen for Dansk Folkeparti og er formand i det nye udvalg for samfundssikkerhed og beredskab.
dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.













