dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Når man er chef, så er man chef

I en ny afgørelse fra Ankestyrelsen slås det fast, at kommuner skal udlevere oplysninger om advarsler og deslige til både afdelingsledere og centerchefer, når der søges om aktindsigt i det

AARHUS: Bare fordi man har titel af chef, er man ikke nødvendigvis chef. Men derfor kan man godt være det alligevel? Forvirret? Det var Aarhus Kommune muligvis også, da en borger fik afslag på aktindsigt.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nr-man-er-chef-s-er-man-chef

GDPR