Politianmedelsen kommer, fordi Özlem Cekic mener, at velfærdsminister Karen Jespersen (V) er løbet fra sit ansvar ved at lade kommunen om at undersøge Faderhuset.
- Jeg synes ikke, at ministeren viser handlekraft, og derfor vil jeg have politet til at starte en efterforskning, siger Özlem Cekic til 24 Timer.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.