dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Læsø-ledighed daler lidt

Turistsæsonen på Læsø er medvirkende årsag til, at det nu er Ishøj, der topper ledigheds-statistikken med 7 pct.
6. JUL 2010 13.02

Af Knud Abildtrup

Læsø, der i mange måneder har befundet sig i toppen af kommunernes ledigheds-statistik fra Mapicture, er fra april til maj gået fra den højeste ledighed på 8,2 til 6,2 pct.

Kommunaldirektør Søren Abildtrup giver et bud på udviklingen:

- Det er på grund af Læsøs arbejdsmarked - der er store udsving mellem højsæson - altså sommeren, hvor der er brug for mange hænder i turistbranchen til at vedligeholde af grønne områder og andre sæsonbetonede opgaver. I modsætning til lavsæson - vinteren - hvor Læsø oplever en høj ledighed på grund af fald i antallet af job.

- Når vi kommer hen til juli-august, falder ledigheden yderligere og begynder at stige igen fra september. På Læsø arbejder vi med at forlænge turistsæsonen og skabe rammer for etablering af virksomheder, der kan udnytte arbejdskraften hele året.

Vestegnskommunen Ishøj, der også normalt befinder sig blandt kommunerne, med flest ledige, har i maj holdt sit april-niveau på 7,0 pct - og er dermed den danske kommune, der for tiden har største andel af sin arbejdsstyrke på kontanthjælp og dagpenge.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/laesoe-ledighed-daler-lidt

GDPR