dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
I Nordjylland er der blandt andet testkapacitet her på Aalborg Kaserner, men der er ikke nok mennesker at teste.
Henning Bagger, Ritzau Scanpix

Kun få personer testes i de hvide telte

Kun en snæver kreds af offentligt ansatte testes i de rejste testcentre, viser rundringning.
7. MAJ 2020 6.40

Det er en for snæver kreds, der testes for coronavirus i de dertil indrettede testcentre. Derfor får vi ikke et reelt billede af smitten. Det kritiserer eksperter nu, skriver Jyllands-Posten.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kun-faa-personer-testes-i-de-hvide-telte

GDPR