dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kulturarven skal digitaliseres

21 mio. kr. skal i 2010-12 bruges på fire projekter, der skal gøre dansk kulturarv digitalt tilgængelig. En del pengene kommer fra auktionen over licenser til 3G-telefoni

Kulturminister Per Stig Møller (K) og videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) har nu i fællesskab udmøntet i alt 21 mio. kr. til digitalisering af kulturarven i 2010-12. Pengene fordeles til fire projekter, der skal gøre dansk kulturarv digitalt tilgængelig:

  • 6 mio. kr. til Det Danske Filminstituts projekt Dansk Kort- og Dokumentarfilm 1975-90
  • 6 mio. kr. til Statsbibliotekets projekt Avisbibliotek Danmark
  • 4,5 mio. kr. til Det Kongelige Biblioteks projekt Fyn - Danmark i en Nøddeskal
  • 4,5 mio. kr. til Statens Naturhistoriske Museums projekt Digital Typesamling

Udmøntningen af midler til digitalisering følger op på en række af de indsatsområder, der blev udpeget i rapporten om digitalisering af kulturarven fra 2009. Udmøntningen skal desuden ses i forlængelse af Kulturministeriets nylige uddeling af 6 mio. kr. til projekter, der skal danne grundlag for fremtidens digitale bevaringsinfrastruktur. Tilsammen tilvejebringer disse indsatser grundlaget for en digitalt tilgængelig kulturarv i fremtiden.

De 21 mio. kr. til digitalisering stammer fra det provenu, der kom ind ved auktionen i 2001 over licenser til 3G-mobiltelefoni (de såkaldte UMTS-midler).

Man kan læse mere om aftalen om fordeling af UMTS-midlerne i 2010-12 på Videnskabsministeriets hjemmeside

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kulturarven-skal-digitaliseres

GDPR