dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Konkurs rammer Rebilds snerydning

Entreprenør, der havde ansvaret for snerydning på vigtige ruter, er gået konkurs og kommer ikke på fode igen
KORT NYT
1. DEC 2010 14.33

REBILD: En konkurs, der ellers ikke er usædvanlig i disse tider, har fået kmonsekvenser for Rebild Kommune, fordi den falder på et meget uheldigt tidspunkt. Det drejer sig en en entreprenør, der har entreprise på snerydning på to af kommunens primærruter, fortæller Nordjyske.

Kommunen har lænet sig op ad håbet om, at entreprenøren kunne reddes via en rekonstruktion.Men det håb er nu væk, og man har i al hast måttet få en nødløsning op at stå ved at omfordele distrikter til andre vognmænd.

- Dels er vores kapacitet nedsat, og dels kører en del chauffører på ruter, de ikke på forhånd er bekendte med. Der er derfor veje i kommunen, som vi rydder, men hvor vi ikke har været i det omfang, kommunens vinterregulativ foreskriver, erkender Gert Fischer (V), formand for teknik- og miljøudvalget. 

mou

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/konkurs-rammer-rebilds-snerydning

GDPR