dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommuner på vagt overfor banker

Enkelte kommuner har skiftet bank - andre har skærpet opmærksomheden på bankernes situation
KORT NYT
30. SEP 2010 7.54

I morgen, fredag, udløber statsgarantien på indlån sammen med Bankpakke I. Og det er noget, mange kommuner har sprpet opmærksomhed på. Enkelte har allerede valgt at skifte bank, fortæller Jyllands Posten.

Avisen har fået aktindsigt i en række oplysninger vedrørende 85 kommuners bankforbindelser, og i 27 af de 85 kommuner har bankforbindelsen været drøftet i enten udvalg eller byråd. Enkelte har allerede valgt at skifte bank. F.eks. havde Assens Kommune sidste år i gennemsnit 26,3 mio. kr. stående i Sparekassen Fåborg, men valgte allerede i april alene at være kunde i Danske Bank.

Morsø Kommune har valgt ikke at have mere end 750.000 kr. stående i de lokale Morsø Bank og Morsø Sparekasse, mens resten anbringes i kortfristede obligationer. Og på Amager har Dragør forladt den kriseramte Amagerbanken, mens Tårnby fortsat bakker Amagerbanken op og fortsætter med den som hovedbank.

mou

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommuner-paa-vagt-overfor-banker

GDPR