dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Regeringen ønsker at fjerne monopol, så forbrændingsanlæg som her Amager Ressource Center vil skulle laves om til et aktieselskab el.lign.
Christoffer Regild, ARC

Kommunal bekymring: Regeringen gambler med økonomi og klima

Regeringen vil fjerne kommunernes monopol på affaldsforbrænding. Det har fået en række borgmestre og selskaber til at protestere.
3. JUN 2020 14.52

Der er ikke styr på fakta i de forhandlinger om fremtidens affaldsbehandling, som for tiden foregår mellem regeringen og Folketingets partier. Det mener Dansk Affaldsforening, som er interesseorganisation for 55 kommuner, fælleskommunale affaldsselskaber og modtagestationer.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommunal-bekymring-regeringen-gambler-med-oekonomi-og-klima

GDPR