HADERSLEV: 35 af de i alt 3.536 brevstemmer, som vælgere i Haderslev Kommune afgav op til FV26, blev sorteret fra ved åbning af følgebrevene, fremgår det af dagsordenen til onsdagens møde i kommunens valgbestyrelse, hvor valghandlingen skal evalueres.
De 35 er så tilpas højt et tal, at Danmarks Statistik efterfølgende kontaktede Valgsekretariatet for at spørge til årsagen.
"Størstedelen af de 35 følgebreve, som ikke kunne tages i betragtning, manglede stempel eller underskrift", lyder forklaringen.
Kommunen varsler nu, at der vil blive udarbejdet en handleplan for at nedbringe det tal.
Ud over fejl i følgebrevene blev nogle brevstemmer sorteret fra pga. dødsfald, at folk ikke var på valglisten eller havde brevstemt flere gange.
Desuden noteres det i dagsordenen, at kommunen efter valgdagen modtog 18 brevstemmer.
"Flere af disse var brevstemmer afgivet udenfor Danmark, og derudover var der brevstemmer, som Dao efter aftale med Kombit distribuerede efter valget", hedder det.
De 3.536 brevstemmer i Haderslev var i lighed med flere andre kommuner rekord. Ved FV22 var der 2.852 brevstemmer.
dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.













