- Vi skal se det her i et bredere perspektiv. Vores fokus er en bedre skole for børnene. Vi vil sikre, at alle lærer så meget, at de kan læse videre, så vi opfylder målsætningen om, at 95 pct. af en årgang får en ungdomsuddannelse, siger KL's formand Jan Trøjborg og fortsætter:
- Derfor skal vi sikre endnu bedre rammer omkring folkeskolen. Vi skal have fokus på, at lærernes uddannelse og kompetencer er helt i top, og vi skal sikre, at en større del af arbejdstiden bruges på undervisning af eleverne.
Skidt trods god nomering
En undersøgelse fra EU's statistiske kontor Eurostat viser, at der er langt færre elever pr. lærer i Danmark end en række andre europæiske lande samt Japan og USA.
I undersøgelsen kommer Danmark ind på en fjerdeplads med kun 9,9 elever i gennemsnit pr. lærer i grundskolen. I den anden ende af skalaen ligger Tyrkiet med hele 22,9 elever pr. lærer, mens lande som Storbritannien, Frankrig og Tjekkiet har lidt under 20 elever pr. lærer. Alligevel klarer danske elever sig ikke specielt godt.
- Vi bør se på, hvad lærerne bruger deres tid på - kan de have færre møder og andet, så de skal bruge mere tid sammen med børnene? Det går den rigtige vej. Nye tal fra Ministeriet for Børn og Undervisning viser, at den andel af arbejdstiden, hvor lærerne underviser, er steget i langt de fleste kommuner. Det er en glædelig udvikling, som vi ønsker at styrke yderligere. Undervisning er lærernes kerneopgave, og lærerne skal tilbringe mest mulig tid sammen med eleverne om aktiviteter, der øger elevernes læring, siger Jan Trøjborg.
Læs mere om nye tal fra Ministeriet for Børn og Undervisning om udviklingen i, hvor stor en del af lærernes arbejdstid der går med at undervise her.
Foto: http://www.flickr.com/photos/mikebaird/2684036746/sizes/z/in/photostream/
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.