dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Jeppe Kofod udfordres som EP-kandidat af DSU'er

KORT NYT
15. APR 2023 11.21

Tidligere udenrigsminister Jeppe Kofod (S), der nu forsøger at blive EP-kandidat i Hovedstaden -indstillet af S på Bornholm - udfordres nu af de første tre partifæller. Kofod var S-spids ved EP19, blev hentet hjem som udenrigsminister og lykkedes ikke at komme i Folketinget ved FV22. 

I et interview med Politiken siger den 23-årige DSU'er Mathias Niebuhr: "Hvis man vil åbne op for, at unge, progressive og specielt hovedstadsborgere kan se sig selv i Socialdemokratiet, så er det ikke Jeppe Kofod, man skal vælge, for han er noget andet", siger han.

Niebuhr er distriktsformand for den socialdemokratiske ungdomsorganisation, DSU, i Nordsjælland og har ifølge Pio blandt andet været medstifter af Socialdemokratiets Regnbuenetværk. Udover ham stiller Politikens debatredaktør Magnus Barsøe, der har en fortid i DSU og Frit Forum, og lektor Jakob Thiemann, der også var opstillet ved EP19, også op.

S i Region Hovedstaden skal vælge tre kandidater på et delegeretmøde 14. maj.

JEG VIL VÆRE SPIDSKANDIDAT FOR HOVEDSTADENS SOCIALDEMOKRATER TIL EUROPA-PARLAMENTSVALGET ???????????????????? Klimaet kalder og...

Posted by Mathias Kring Niebuhr on Thursday, April 13, 2023

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/jeppe-kofod-udfordres-som-ep-kandidat-af-dsu-er

GDPR