SAMSØ: Bare få måneder efter at hurtigfærgen "Lilleøre", der sejler mellem Samsø og Aarhus, var sat ud af spillet i flere uger på grund af en teknisk defekt, er den gal igen.
Samsø Rederi fortæller på Facebook, at færgen på grund af slidte stempelringe og tærede cylinderforinger er taget ud af drift.
Det forventes først, at færgen er klar igen 17. november.
I mellemtiden vil der på hverdage sejle én daglig afgang fra Hou på fastlandet klokken 6.45 og retur igen fra Aarhus klokken 16.
Allerede i august konstaterede rederiet, at der var problemer med begge motorer, og dengang varede det næsten en måned, før færgen var sødygtig igen.
Samsø Rederi betjener forude Aarhus-Samsø også ruten Hou-Samsø med bilfærgen Prinsesse Isabella. Den sejler som planlagt.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.