dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hovedstaden får nyt diabeteshospital

KORT NYT
13. NOV 2021 9.13

HOVEDSTADEN: I denne uge har Region Hovedstaden slået dørene op til et nyt hospital, Steno Diabetes Center Copenhagen, SDCC. Hospitalet er blevet til med hjælp fra diabetespatienter og ansatte, og istedet for en lang, hvid gang mødes man af varme trægulve, oplyser regionen.  

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hovedstaden-faar-nyt-diabeteshospital

GDPR