dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hjælpemiddelbranchen tjener mindre

Offentlige besparelser rammer virksomheder, der sælger handicapudstyr
KORT NYT
4. APR 2012 8.29

Indtjeningen er mere end halveret på tre år blandt virksomheder, der sælger handicapudstyr. Især offentlige besparelser har ramt branchen hårdt, viser analyse fra Berlingske Research.

Faldet i indtjeningen skete fra 110 mio. kr. til 46 mio. kr. på bare tre år. Nedgangen i profitabiliteten for branchen har betydet, at andelen af virksomheder, der opererer med underskud ved analysens sluttidspunkt i 2010, var tæt på en tredjedel af i alt 40 analyserede virksomheder.

Analysen, der er fra marts 2012, viser samtidig, at ikke mindre end 60 pct. af branchen har haft overskud i alle tre år.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hjaelpemiddelbranchen-tjener-mindre

GDPR