Mens økonomien strammer til for Femern-forbindelsen i en grad, så der er skabt usikkerhed om den, appellerer borgmestrene i Grænsetrekanten, Thomas Andresen (V), Aabenraa, Erik Lauritzen (S), Sønderborg og overborgmester Simon Faber (SSW) Flensborg til i stedet at fokusere på landegrænsen mellem Danmark og Tyskland som hovednerven for den dansk-tyske eksport.
- Langt den største industriproduktion foregår i Jylland, så intet tyder på at vare- og godstransporten vil flytte sig over til Femern-forbindelsen - tværtimod. Skal der skabes øget vækst i Danmark og Nordtyskland, er vi alle afhængige af en veludviklet infrastruktur i den sønderjyske-slesvigske grænseregion med en let adgang til Hamborg og derfra videre ud i Europa, siger Thomas Andresen.
Grænsebanegård, tak!
Han og de andre borgmestre i Grænsetrekanten foreslår konkret, at der etableres en grænsebanegård med timedrift til Hamborg, og at jernbanen fra Tinglev til grænsen udbygges med dobbeltspor. Som landet ligger lige nu, ser det ud til, at en opgradering af jernbanen på tysk side først kan være færdig i 2024 - altså tre år efter den planlagte færdiggørelse af Femern-forbindelsen i 2021.
Grænsetrekanten samarbejder med de 12 største byområder i Danmark om at skabe vækstcentre for erhvervslivet, bedre uddannelsesmuligheder og optimal infrastruktur.
- Som grænseoverskridende region har vi en helt særlig mulighed for at skabe en dynamik på tværs af landegrænsen. Det er vi godt i gang med, men der er masser af muligheder for at styrke det arbejde - og her en forbedret infrastruktur en af de væsentligste indsatsområder sammen med fx en fælles markedsføring af erhvervsgrunde i grænseområdet, siger Sønderborgs borgmester Erik Lauritzen.
- I regionen har vi skabt to ambitiøse samarbejder, der skal tiltrække endnu flere turister til regionen. Der er ingen tvivl om, at jo lettere vi gør det for turisterne at komme hertil, des større er vækstpotentialet. Turistområdet rummer store muligheder for at skabe både vækst og arbejdspladser - det potentiale skal vi udnytte optimalt, siger Flensborgs overborgmester Simon Faber.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.