Sådan begrundede en af dansk kommunalpolitiks store gamle mænd på sit afskeds-pressemøde, at han ikke stiller op til byrådsvalget i efteråret 2009 - og viger pladsen som rådmand for Kultur og Borgerservice allerede til februar.
Han lagde ikke skjul på, at det var en svær beslutning at forlade toppolitik - men blandet med både vemod, glæde og lettelse. Flemming Knudsen er 62 år, har været med i byrådspolitik i landets næststørste by i snart seks valgperioder, og så havde hans kone Lisbeth tydeligvis også været godt involveret i beslutningen.
Tidspunktet i februar passer bl.a. med, at der så vil være udvalgt entrepenør på det ambitiøse Multimediehus på havnen, og at Sports- og Fritidspolitikken vil være overdraget til byrådet.
Fritidspas til fattige familier
- Jeg har siddet i magistraten - som borgmester eller rådmand - i 15 år nu og jeg vil også fremover være aktiv i Socialdemokratiet, sagde ex-borgmesteren, der som et håb for fremtiden nævnte at få Århus kåret som Europæisk Kulturhovedstad i 2017.
Rådmanden fremhævede også planerne om et kulturelt samlingspunkt på det gamle godsbaneareal, et muligt sportscollege til Århus og den kommende idrætsrambla i de planlagte bynære havnearealer blandt de projekter, han glæder sig over at følge fremover.
Mest af alt glædede han sig over sin idé om at yde fritidspas til mindrebemidlede familier: Hvis en århusiansk familie tjener mindre end 156.000 kr., kan børnene gratis deltage i det fritidsliv, der for ham at se måske er den vigtigste sociale indsats.
- Jeg tror, der meget vel kan være et job til mig i erhvervslivet - evt. som konsulent - sagde den læreruddannede politiker, der forsikrede, at han ikke ville være cykelvikar, men ikke ville blive overrasket, hvis en stribe formænd fra hans gamle klub, AIA Tranbjerg, nu ringede for at bede ham påtage sig forskellige job i klubben.
For Århus og for Socialdemokraterne
- Du har gjort et kæmpe stykke arbejde for Århus og Socialdemokratiet, sagde hans efterfølger i borgmesterstolen, Nicolai Wammen (S), der nævnte, at lyset sjældent var slukket i rådmandskontoret - selv langt ud på aftenen:
- Du er en flittig, engageret og samvittighedsfud politiker. Og et ordentligt og fint menneske.
- Jeg har respekt for, at du nu vælger at geare ned, og jeg er sikker på, at du også fremover vil være en aktiv mand i byen.
Flemming Knudsen blev første gang valgt til byrådet i 1985, var borgmester fra 1998-2001, hvor Socialdemokraterne mistede borgmesterposten efter ikke mindre end 85 år uafbrudt bystyre i Århus.
- Et valg, hvor vi mistede mange borgmesterposter over hele landet, og hvor jeg i øvrigt selv havde et godt personligt valg, understregede pressemødets hovedperson.
Nicolai Wammen forventede at kunne sige mere om Knudsens efterfølger i løbet af nogle dage.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.