BORNHOLM: Folkemødet bliver en del af folkeskolens undervisning i de dage mødet foregår. Kommunens børne- og skoleudvalg skal tage stilling til om der skal bevilges 30.000 kroner til bustransport af overbygningsklasserne, så de kan komme til Allinge og deltage i mødet.
Ideen er, at eleverne får en hel undervisningsdag i samfundsfag.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.