dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) ventes at præsentere ny europapolitisk aftale torsdag. (Arkivfoto)
Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Flertal i Folketinget ønsker at droppe vetoret i EU

En ny europapolitisk aftale med opgør mod vetoret skulle være på plads i Folketinget.
14. DEC 2023 8.49

Med en ny europapolitisk aftale er et flertal i Folketinget enig om, at EU fremover skal kunne træffe beslutning på udenrigsområdet med flertal. Det erfarer Jyllands-Posten. Udenrigsministeriet oplyste torsdag formiddag til Ritzau, at aftalen ville blive præsenteret torsdag middag.

Men præsentationen er senere blevet rykket til et ukendt tidspunkt, oplyser ministeriet.

Det er dermed lagt op til et dansk opgør med et grundprincip i EU, hvor udenrigs- og sikkerhedspolitiske beslutninger kun kan træffes med enstemmighed blandt medlemslandene. Det giver altså medlemslandene vetoret.

Forhandlingerne om en ny europapolitisk aftale, der ifølge Jyllands-Posten bliver en tillægsaftale til den eksisterende aftale fra 2008, har været længe undervejs.

I spidsen for forhandlingerne er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M). Ifølge Jyllands-Posten er foreløbig De Konservative, De Radikale, SF og Liberal Alliance med i den nye aftale. Lars Løkke Rasmussen har tidligere udtrykt, at flertallet i EU bør kunne træffe hurtigere beslutninger på udenrigsområdet.

Ukraine på tale

Jyllands-Posten skriver videre, at aftalen også vil understrege behovet for udvidelsesforhandlinger i de kommende år i EU. Det gælder eksempelvis en optagelse af Ukraine.

I oktober skrev Altinget, at Enhedslisten, Danmarksdemokraterne og Dansk Folkeparti ikke længere var en del af forhandlingerne om den nye europapolitiske aftale. De var ikke længere inviteret. I forbindelse med forhandlingerne om aftalen har Venstre foreslået, at Danmark skal have en permanent europaminister.

Danmark har tidligere kun haft en europaminister, når Danmark har haft EU-formandskabet. Det skal Danmark have igen i andet halvår af 2025. Forslaget fra Venstre blev dog i oktober mødt af en kold skulder fra Lars Løkke Rasmussen. Modsat lød det fra statsminister Mette Frederiksen, at behovet for en europaminister er en løbende overvejelse i regeringen.

/ritzau/

Opdateret kl. 10.00 med klokkesæt på aftalens præsentation

Opdateret kl. 12:45 - præsentationen er rykket til ukendt tidspunkt og underrubrik rettet.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/flertal-i-folketinget-oensker-at-droppe-vetoret-i-eu

GDPR