KØBENHAVN: Flere børn og unge i København skal lære om opera, ballet og skuespil. Det er resultatet af den fornyede samarbejdsaftale mellem Københavns Kommune og Det Kongelige Teater, oplyser kommunen, der støtter nationalscenen med 48 mio. kr. årligt. Heraf er 5 mio. kr. øremærket kulturelle aktiviteter for københavnske skoler, til at åbne husene og til samarbejder med københavnske festival- og kulturaktører.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.