dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Flere frikommuneforsøg afvist: 'Folketinget holder os for nar'

Ansøgninger om frikommuneforsøg på boligområdet har endnu en gang fået mange afvisninger, hvilket skuffer flere kommunalpolitikere
18. JAN 2018 7.00

KØBENHAVN / AARHUS / RANDERS: Frikommuneforsøgene skulle give kommunerne frihed til at afprøve nye idéer og plads til at finde enklere, mere effektive løsninger. Men for en gruppe kommuner har det mere været en øvelse i at modtage afvisninger og danse med tungt bureaukrati.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/flere-frikommuneforsg-afvist-folketinget-holder-os-for-nar

GDPR