dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

EU bør støtte skolefrugt

Fødevareministeren arbejder for at EU økonomisk støtter frugt til skolebørn
9. OKT 2004 18.00
Fødevareminister Hans Chr. Schmidt vil på det kommende rådsmøde den 18. oktober arbejde for, at EU støtter skolefrugt i stedet for at bruge op mod 100 millioner kroner på at fjerne frugt og grønt fra markedet. En stor andel af den opkøbte frugt destrueres.

Baggrunden for at Danmark bringer ønsket op er, at de 25 medlemsstater på rådsmødet skal diskutere en reform af støtten til frugt og grønt.
- Så længe EU bruger penge på landbrugsstøtte til produktionen af frugt og grønt, skal vi bruge pengene på den bedst mulige måde. Jeg foretrækker, at EU bruger støttekronerne på en frugtordning til skolebørn i stedet for at smide frugt og grønt i skraldespanden, siger fødevareministeren. cgt/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/eu-boer-stoette-skolefrugt

GDPR